Inflacja. COVID-19. Kryzys energetyczny. Zacieśnianie monetarne.
Przełom roku, jak zwykle wywołuje gorące dyskusje na temat tego, czego możemy się spodziewać w kolejnym. Specjaliści i eksperci wymieniają się spostrzeżeniami na temat zdarzeń, które prawdopodobnie mogą mieć miejsce w nadchodzącym roku.
Tematów do poruszenia jest wiele: Inflacja. COVID-19. Kryzys energetyczny. Zacieśnianie monetarne. Ze względu na to, jak wiele czynników może mieć wpływ na końcowy wynik omawianego roku – tego typu przewidywania wiążą się z dużym ryzykiem niespełnienia.
Mutujący wirus jest jednym z największych zagrożeń dla każdego państwa. To właśnie z jego powodu globalna gospodarka nadal jest hamowana, a przewidywania mogą nie pokrywać się z zastaną rzeczywistością. Większość prognoz dla światowej gospodarki została opublikowana kilka dni przed rozprzestrzenieniem się wariantu omikronowego na świecie. W tamtym czasie panował nastrój, że ożywienie rzeczywiście jest możliwe i to w najbliższym czasie.
Niedająca za wygraną pandemia, nadal powoduje ogromne utrudnienia na świecie. W 2021 r. mieliśmy do czynienia z nagłym i ostrym wzrostem inflacji wynikającym z przywrócenia aktywności gospodarczej na świecie, świecie, wysokimi cenami energii oraz mocno ograniczonym rynkiem dostaw, który wciąż boryka się z problemem. W efekcie czego zaczyna się zacieśnianie monetarne przez banki centralne na całym świecie. A Polska jako jeden z pierwszych krajów podniosła stopę procentową, stając do walki z inflacją. […]