Odnawianie ogrodzenia lub balustrady należy raczej do mniej lubianych zadań. Jednak, jeśli zależy nam na ich estetycznym wyglądzie, musimy o tym pamiętać. Poświęcony czas na prace, które są dla nas uciążliwe, wprawia nas w zły humor. Dlatego warto wcześniej odpowiednio się przygotować i wybrać narzędzia, które w znacznym stopniu ułatwią nam zadanie oraz skrócą jego proces.
W tym artykule odpowiemy na pytanie, jakie narzędzia do renowacji ogrodzenia lub balustrady sprawdzą się najlepiej. Spraw, aby Twoje ogrodzenie prezentowało się perfekcyjnie.
Ogrodzenia i balustrady — wprowadzenie
Celem ogrodzenia jest zabezpieczenie posesji, działki lub ogrodu przed potencjalnymi włamaniami, a także zapewnienie prywatności domownikom. Podobną rolę odgrywają balustrady, aczkolwiek ich zastosowanie na tarasie, balkonie czy schodach ma nie tylko zapobiegać włamaniom, ale przede wszystkim groźnym upadkom z wysokości. Koniecznie powinniśmy zadbać o ich wygląd, ponieważ często jest to pierwsze, co napotka wzrok odwiedzających nas gości. Widok zardzewiałego ogrodzenia może świadczyć o naszej niedbałości i niechlujstwie.
Ogrodzenie i balustrada mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu przy wyborze mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Podział ze względu na materiał wykonania dzieli się na:
- drewniane – ogrodzenie może być zbudowane w formie płotu ze sztachet, płotu z desek drewnianych, bali, a także płotu, którego wypełnienie stanowią deski, ale przęsła są betonowe, ceglane lub kamienne.
- betonowe – ogrodzenia lite lub ażurowe, są bardzo wytrzymałe, jednak tracą na estetyce.
- kamienne – do budowy wykorzystywane są kamienie łupane, rzeczne otoczaki, polne lub cięte. Słupki i cokoły ogrodzenia mogą być wypełnione drewnem bądź metalem.
- metalowe – do najpopularniejszych i najtańszych rozwiązań zaliczamy ogrodzenie z siatki. Dużo trwalszą opcją jest ogrodzenie żeliwne – pokryte farbą lub dodatkową warstwą metalu, a także bramy i furtki wykonane z elementów stalowych. Najdroższą opcją są niewątpliwie ogrodzenia kute, które zaliczane są do wyrobów kowalstwa artystycznego.
Jakie narzędzia do renowacji ogrodzenia lub balustrady drewnianej
Co zrobić, gdy zauważymy, że ogrodzenie, pokryte jest mchem, pleśnią, występują na nim odpryski farby lub – co gorsza – posiada spuchnięte albo uszkodzone deski? Niezwłocznie powinniśmy przystąpić do jego renowacji!
Na samym początku należy wyczyścić ogrodzenie z pleśni, mchu i porostów. Następnie usunąć starą farbę i sprawdzić, czy pojedyncze deski nieuległy przypadkiem uszkodzeniu. Jeśli zauważymy zniszczenia – wymieniamy elementy na nowe. Na sam koniec impregnujemy ogrodzenie.
Cały proces brzmi dość skomplikowanie, a przede wszystkim czasochłonnie. Warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które skrócą cały proces oraz pozwolą przeprowadzić elewację bez większego trudu. Jakie są niezbędne narzędzia, aby elewacja ogrodzenia przeszła sprawnie i szybko? Oto one:
- szlifierka – do oszlifowania i wyczyszczenia desek ze starego lakieru lub farby,
- papier ścierny – do szlifowania ręcznego lub z wykorzystaniem szlifierki,
- wiertarko-wkrętarka – może być konieczna przy wymianie uszkodzonych desek,
- szczotka – do usunięcia z desek z mchu i porostów,
- pędzel płaski lub okrągły – do rozprowadzenia impregnatu (do większych powierzchni zalecany jest wałek malarski),
- impregnat – farba bądź lakier
- okulary ochronne – dla bezpieczeństwa, aby do oczu nie przedostały się odpryski drewna ani impregnat,
- rękawice robocze – dla zachowania ostrożności prace lepiej wykonywać z zakrytymi dłońmi.
Jakie narzędzia do renowacji ogrodzenia lub balustrady metalowej?
Ogrodzenia metalowe podatne są na korozję, dlatego szczególnie powinniśmy zwracać na nie uwagę i dbać o ich stan. Przed przystąpieniem do malowania, powierzchnia metalowa musi być dobrze wyczyszczona. Do tego celu można wykorzystać papier ścierny, szlifierkę lub szczotkę drucianą. Kolejny krok to odtłuszczenie ogrodzenia przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej bądź innego środka dostępnego na rynku.
Dopiero teraz możemy zająć się impregnacją. W tym celu przy pomocy pędzla albo wałka malarskiego rozprowadzamy odpowiednio dobraną farbę chroniącą przed korozją. Gdy impregnat wyschnie, na powierzchnię metalową nanosimy jeszcze dwie warstwy farb – podkładową i specjalną farbę do metalu. Podobnie jak w przypadku renowacji ogrodzeń drewnianych zalecamy wykorzystanie rękawic roboczych, jak również okularów ochronnych. Możemy zauważyć, że oba rodzaje ogrodzeń wymagają podobnego zestawu narzędziowego.
Renowacja ogrodzenia — czy jest konieczny demontaż elementów?
W przypadku ogrodzeń metalowych demontaż elementów nie jest wymagany. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy przeprowadzić jego odnawianie. Istnieje sposób renowacji ogrodzenia, w którym demontaż jest konieczny. Polega on na tym, że elementy metalowe zostają zdemontowane, a następnie poddane piaskowaniu – usunięciu starej farby przy pomocy wody i piasku. Jest to najdroższa metoda renowacji ogrodzenia metalowego, jednak najbardziej skuteczna ze wszystkich.
Ogrodzenia drewniane również mogą wymagać demontażu elementów i wymiany na nowe w sytuacji, np. gdy deski zostały całkowicie uszkodzone i nie nadają się do naprawy. Zatem zdemontowanie niektórych części ogrodzenia nie zawsze jest konieczne, często jednak jest niezbędne do przeprowadzenia prawidłowej jego elewacji. Warto niekiedy poświęcić więcej czasu, aby przeprowadzić demontaż i wykonać dokładniejszą renowację ogrodzenia.
Szczotka do czyszczenia — ręczna czy do pracy z urządzeniem?
Do renowacji ogrodzeń można wykorzystać zarówno szczotki ręczne, jak i tarczowe. Szczotki ręczne w zupełności wystarczą, jeśli do oczyszczenia mamy niewielką powierzchnię płotu lub powierzchnię metalową.
Nie zawsze jednak szczotka ręczna się sprawdza – jeśli ogrodzenie wymaga dłuższego czyszczenia (np. posiada większą rdzę), praktyczniejsze będzie wykorzystanie szczotki do pracy z urządzeniem np. szlifierką kątową. Dzięki temu rozwiązaniu w błyskawiczny sposób usuniemy nieczystości z ogrodzenia niezależnie od wielkości jego powierzchni.
Jakie narzędzia do renowacji ogrodzenia lub balustrady – najlepsza szlifierka oscylacyjna do drewna
Przy wyborze odpowiedniej szlifierki oscylacyjnej do drewna powinniśmy skupić się na następujących cechach produktu:
- odpowiednia szerokość powierzchni roboczej (im większa powierzchnia do czyszczenia, tym większą powierzchnię roboczą warto wybrać),
- średnica oscylacji,
- prędkość obrotowa (im większa, tym lepiej),
- wymiary stopy,
- odpowiednia waga – urządzenie powinno być w miarę lekkie.
Impregnacja jako zabezpieczenie renowacji
Wyczyszczenie elementów drewnianych z porostów czy pleśni i wymiana uszkodzonych desek na nowe nie wystarcza, jeśli chcemy, by nasze ogrodzenie na długo zachowało swoje właściwości i estetyczny wygląd. Właśnie dlatego jego impregnacja jest niezbędna. Przy wykorzystaniu odpowiedniego impregnatu możemy sprawić, że ogrodzenie będzie prezentowało się doskonale. Przeprowadzana odpowiednio często, sprawi, że nie będziemy musieli martwić się wymianą ogrodzenia przez wiele długich lat.
Podobnie rzecz ma się w przypadku ogrodzeń metalowych, których podatność na korozję jest powszechnie znana. Regularna impregnacja sprawi, że nie będziemy musieli martwić się zardzewiałym płotem i będzie on znakomicie prezentować się przez długi czas.
Jakie narzędzia do renowacji ogrodzenia lub balustrady — wnioski
Kluczem na to, aby nasze ogrodzenie prezentowało się, jak nowe i było trwałe, jest regularna elewacja niezależnie od tego, czy wykonane jest z drewna, czy metalu. Dlatego powinniśmy mieć na tę okazję przygotowany odpowiedni zestaw narzędzi. Choć z naszego artykułu można łatwo wywnioskować, że oba zestawy są podobne, to musimy pamiętać, że nie każda szlifierka nada się do czyszczenia metalu i drewna. Tak samo, jak farba do metalu nie będzie odpowiednia do impregnacji elementów drewnianych.
Zanim zakupimy odpowiednie narzędzia, zastanówmy się dobrze nad tym, jaka szlifierka będzie dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Warto zaopatrzyć we wkrętarko-wiertarkę, która przyda się, gdy będzie konieczny demontaż elementów, a także w papier ścierny oraz szczotkę do oczyszczenia elementów drewnianych i metalowych. W tym momencie najlepiej rozważyć, jakiego typu szczotki powinniśmy szukać – czy ma to być szczotka ręczna, czy może do pracy ze szlifierką. Nie zapominajmy o rękawicach roboczych i okularach ochronnych, dzięki którym praca nad elewacją ogrodzenia nie będzie stanowiła dla nas zagrożenia.
Podsumowanie
Odpowiednie narzędzia są konieczne, aby poprawnie odnowić balustradę lub ogrodzenie. Fachowo dobrany zestaw narzędziowy sprawi, że uciążliwe i pracochłonne zadanie stanie się dużo przyjemniejsze, łatwiejsze i skuteczniejsze. Dlatego zachęcamy do skorzystania z porad zamieszczonych w artykule, z których dowiecie się, jakie narzędzia do renowacji ogrodzenia lub balustrady są niezbędne.
Pamiętajcie, że elewacja ogrodzenia i balustrady to nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Zainteresowały Cię nasze produkty?
Prowadzisz działalność? Załóż konto na naszej platformie.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć skontaktuj się z nami:
☎️ (89) 642 97 16 | ✉️ b2b@pgn.com.pl
W razie niepewności, jaki sprzęt będzie najlepszą opcją – wystarczy skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy chętnie odpowiedzą na pytania i pomogą w wyborze produktów dopasowanych do Twoich potrzeb.